16 Haziran 2016 Perşembe

KENDİMİZE UYGUN İŞİ NASIL BULURUZ
KENDİMİZE UYGUN İŞİ NASIL BULURUZ

(How to Find Fulfilling Work)

Roman Krznaric 

Türkçesi: Zarife Biliz

Sel Yayıncılık

1. Baskı - Ocak 2013

158 sayfa


Aslında "hayatımın işi" diyebileceğimiz bir iş yokmuş.

Çoklu benliklerimiz varmış. Bir işe değil, birden fazla işe ilgi duyabilirmişiz. Bugün sevdiğimiz işi yarın sevmeyebilirmişiz. 

Tek bir işe saplanıp ömür boyu onu yapacak olma fikri yanlışmış. Eski insanları düşünün, Leonardo da Vinci mesela; ressam, mühendis, mucit, doğa bilimcisi, filozof,müzisyen...

Peki bize hitap eden iş veya işleri nasıl bulacağız? Yani temeldeki soru: Ne istiyoruz?

İkinci soru: Kariyer değiştirmeyi nasıl becereceğiz ve bu yolda en iyi kararları nasıl alacağız?

Burada standart kariyer değiştirme modelini tersine çeviriyor yazar. Yani önce planlayıp sonra harekete geçmektense, önce harekete geçip sonra düşünmekten bahsediyor.

Bu tavsiye bir acayip. Düşüne düşüne içinden çıkılabilecek bir durum olmadığını, eyleme geçmek gerektiğini söylüyor.

*

Bize hitap eden işi nasıl bulacağımız konusunda üç yöntem öneriyor yazar:

1. Radikal izin yılı:

Belli bir süre kendini çeşitli projelere adamak. 

Bunu gerçekte uygulayan biri şu tespitte bulunuyor. "Mesele biraz gönül işlerine benziyordu. Bir sevgilim yokken, erkek arkadaşımda olması gerektiğini düşündüğüm niteliklere dair kafamda bir liste vardı. Ama listedeki tüm ölçütleri karşılayan bazı erkekler benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Ve bazen de listemdeki ölçütlerin yarısını bile karşılamayan biriyle karşılaşıp çarpılıyordum. Sanırım iş ararken de aynısı oluyor. Bir süre işle flört edip bir kıvılcım çıkana dek bu flörtlere devam etmekti." sf.84


2. Paralel projeler: 

Bir kursa katılmak veya düşündüğünüz işin küçük ölçekli bir versiyonunu denemek. Örneğin; yoga öğretmeni olmak istiyorsan, boş zamanlarında yoga dersleri vermeye başla.

3. Konuşmaya dayalı araştırmalar: 

Yapmayı hayal ettiğin işleri yapan insanlarla konuşmak.

*

Hemen istifanı ver çık, gibi keskin bir tavsiyede bulunmuyor yani. Çünkü bu çok korkutucu olurdu.

Niye istifa edip yeni ufuklara yelken açmaktan korkuyoruz?

"Kazanmayı sevdiğimizin iki katı kadar kaybetmekten nefret ettiğimizi keşfettiler. İnsanlar olumlu uyaranlardansa olumsuz uyaranlara karşı çok daha hassaslar. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak az sayıda şey vardır, ama kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlayacak şeylerin sayısı sınırsızdır. Bunun sebebi de Afrika savanlarının çorak topraklarında hayatta kalmaya çalışırken, ilk insanlar tehlikeye karşı çok yüksek bir hassasiyet geliştirdiler."

"Yolunda gitmeyebilecek şeyleri büyütmeye psikolojik olarak eğilimimiz var. " sf.82

*

Hangi kariyer yolunu izleyeceğimize karar vermek neden bu kadar zor?

Cevap: Aşırı yüklenme. Çok fazla seçeneğe sahibiz ve bununla başa çıkamıyoruz. 

Ayrıca iyi kötü yıllardır çalıştığımız bir kariyer var. "Uğrunda çabalayıp elde ettiğimiz bir şeyi boşa harcadığımız hissi, tasarladığımız kariyer değişiminin çarptığı en büyük psikolojik engellerden biridir." sf.36

*
Kitapta önemli sorular var, kendinize sorup yanıt vermeniz gereken. Doğru soruları sorunca bir şeyler canlanıyor insanın kafasında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder