23 Temmuz 2021 Cuma

YENİ SOYADININ HİKAYESİ


 

YENİ SOYADININ HİKAYESİ

(Storia del Nuovo Cognome)

Elena Ferrante

Türkçesi: Eren Yücesan Cendey

Everest Yayınları

6.Basım-Şubat 2019

519 sayfa


"Napoli Romanları" serisinin ikinci kitabı. Tüm kitaplar:

1- Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

2- Yeni Soyadının Hikayesi

3- Terk Edenler ve Kalanlar

4- Kayıp Kızın Hikayesi


Birinci kitapta Elena Greco (Lenu) ve Raffaella Cerullo (Lila) arasındaki dostluğu görmüştük. Bu iki kız çocuğu iyi birer arkadaş gibi görünüyorlar ama beri yandan da toksik bir ilişkileri var sanki. Özellikle Lenu, kendisini sık sık Lila ile kıyaslıyor ve bu durum onda huzursuzluk, mutsuzluk yaratıyor. Belki Lila da kendisini Lenu ile kıyaslıyordur ama kitabı Lenu'nun ağzından okuduğumuz için Lila'nın ne düşündüğüne hakim olamıyoruz. 

*

Lila mahallenin zenginlerinden Stefano ile evlenmişti ilk kitapta. Mahallenin mafyası Marcello, Lila'nın tasarımını yaptığı ayakkabı ile düğüne gelmiş, bu durum Lila'nın canını sıkmıştı. 

Bu kitap düğün ve sonrası ile başlıyor. Lila'nın kocası ile ilk kavgası bu sebepten oluyor. Lila bunun kendisine yapılan bir saygısızlık olduğunu düşünürken Stefano oralı olmuyor. Aralarındaki kavga büyüyor ve Stefano, Lila'ya tokat atıyor. Ve bu son tokadı olmuyor. Birliktelikleri boyunca sık sık kavga ediyorlar ve Lila, kocasından şiddet görüyor:

“Küçüklüğümüzden beri babalarımızın annelerimizi dövdüğünü görmüştük. Bize bir yabancının elini bile sürmemesi gerektiğini, ama anne babanın, nişanlının ve kocanın canı istediği zaman, sevdiği için, eğitmek için, yeniden eğitmek için dövebildiğini öğrenmiştik.” Sf.67

*

Lila evlendi, zenginlik içinde yaşıyor. Lenu okula devam ediyor. Lila'nın davetiyle ders çalışmak için onun evine gidiyor. Lila, Lenu rahat rahat ders çalışabilsin diye ona oda tahsis ediyor evinde. Lenu dersine çalışıyor burada ama tabii artık kendi evi gözüne kötü gözükmeye başlıyor.

*

Lenu, Antonio ile takılmaya devam ediyor. İçten içe ise hala Nino'ya aşık.

Antonio’nun askerlik zamanı geliyor. Antonio askere gitmek istemiyor. Çünkü askere giderse akli dengesi yerinde olmayan annesi Melina ve kız kardeşi Ada yalnız kalır, onlara kim bakar? 

Antonio resmi yerlere bu durumu anlatarak başvuruyor ama başvuruları cevapsız kalıyor. Çünkü Antonio kim ki? 

Bu nedenle Lenu ve Lila, Marcello’dan yardım istiyor. Marcello, bağlantıları ile Antonio’nun askerlikten muaf olmasını sağlayabilir. Ama kızların Marcello’dan yardım istemesi Lila'nın kocası Stefano'yu ve Lenu'nun sevgilisi Antonio'yu kızdırıyor.  Antonio Lenu'dan ayrılıyor. Lenu çok da üzülmüş değil aslında. Antonio'yu seviyordu ama aşık değildi.  

*

Lila, evliliğinde mutlu değil. Stefano'yu sevmiyor. Hamile kalıyor ama çocuğu düşürüyor. Zaten hiç istemiyordu çocuğu olmasını. 

*

Lila ve Lenu bir gün, Lenu'nun öğretmeninin çocuğunun doğum günü partisine gidiyorlar. Öğretmenin çocukları Armando ve Nadia

Lila ve Lenu'nun bu partiye giderkenki çekingenlikleri, pot kırmaktan endişe etmeleri, kendilerini ezik hissetmeleri... yavrum kıyamam.

Nadia, Nino’nun sevgilisi. Lenu bunu öğrenince kıskanmıyor, aksine birbirlerine uygun buluyor bu çifti. 

O partide kimse Lila ile ilgilenmiyor. Herkes Lenu ile konuşuyor. Lila popülaritesinin sadece kendi mahallesi ile sınırlı olduğunu fark edip Lenu ve partidekileri aşağılıyor eve giderken. 

*

Lila'yı kocası tatile götürüyor. Kocasının kız kardeşi Pinuccia ve kocası Rino da  gelecek. Lila, Lenu’nun da gelmesini istiyor. Lenu o sırada kitapçıda çalışıyordu. Lila, Lenu’ya kitapçıda aldığı parayı teklif ediyor tatile gelmesi için. Lenu kabul ediyor. 

Kocalar işe gidiyor, sadece hafta sonları geliyorlar tatil yerine. Tatile gittikleri yer Nino’nun da tatil yaptığı yer. Nino, Bruno adlı bir arkadaşı ile burada tatilde. Kızlar Nino ve Bruno ile sahilde buluşuyorlar her gün. 

Lila’nın görümcesi Pinuccia, Bruno’ya aşık oluyor. Bu duygusundan korkup kocasıyla geri dönüyor. 

Nino ile Lila yakınlaşıyorlar tatilde. Öpüşüyorlar bile çekinmeden. Halbuki Nino’nun sevgilisi var, Lila evli. Birbirlerine aşklarını itiraf ediyorlar. Nino, Lila’nın zorlamasıyla bir mektup yazıp sevgilisinden ayrılıyor.

Lila ve Nino denizden el ele çıkıyorlar. O gün de Marcello'nun kardeşi Michele gelmiş. Michele görüyor onları. Ve Michele de Lila'ya aşık, evet. 

*

Tatil bitiyor, evlerine dönüyorlar. Lenu kendi yolunda, ders çalışıyor, özel ders veriyor, üniversite kazanıyor.

Lila, Nino ile gizlice görüşmeye devam ediyor ve sonunda Nino ile kaçıyor. Sefil bir evde yaşıyorlar. 

Bu arada askerden dönen Antonio, Michele’nin emrinde çalışıyor. Artık Lenu’yu unutmuş. 

Antonio, Lila ve Nino’yu buluyor. Nino’yu dövüyor. İkisinin birlikte olduğunu kimseye söylemiyor. 

Lila eve dönüyor. Enzo getiriyor Lila’yı. Eski bir arkadaşı. O da Lila'ya aşıkmış, Lila’yı kocası döverse kurtarmaya kararlı. Ama kocası Lila’yı memnun karşılıyor. Lila hamile olduğunu söyleyince seviniyor. Lila çocuğun başkasından olduğunu söylediği halde seviniyor. İnanmıyor çünkü ona. Nino meselesini kimse öğrenmiyor.

Oğlu oluyor Lila'nın. Adını Gennaro (Rinuccio) koyuyor. Kısaca Rino, abisinin adı.

Kocası kötü davranıyor Lila'ya.

Michele Lila’ya gel seni kurtarayım, sana bakayım diyor. Lila kabul etmiyor. Bunun üzerine Michele, Stefano’nun Ada ile (Antonio'nun kız kardeşi) ilişkisi olduğunu söylüyor.

*

Lila daha fazla dayanamıyor ve Enzo ile kaçıyor. Yeni bir hayat kuruyor. Bruno’nun fabrikasında çalışıyor. Fakirlik içinde yaşıyorlar.

*

Lenu teziyle uğraşıyor. Bu arada nişanlanıyor. Bunaldığı bir an hayatının bir dönemini anlatan bir şeyler yazıyor. Yazdıklarını nişanlısı Pietro’ya veriyor.

Pietro onu üniversite hocası annesine okutuyor. Annesi de onun kitap olarak basılmasını sağlıyor. Kitap çok beğeniliyor. Lenu artık bir kitap yazarı oluyor. Kitap söyleşilerine katılıyor. Bir söyleşisine gelip söz alan kişi Nino.

Nino'nun övgü dolu sözleriyle kitap bitiyor. 

*

Canım kadınlar Lenu ve Lila. 

Çok sevdim ben bu ikisini. 

Lenu, kitabın kendi gözünden yazıldığı kişi olarak sürekli düşünüyor. Lenu düşünce, Lila ise eylem insanı. 

Lila önce fakirlikten kurtulmak için Stefano ile evleniyor. Böylece arzu ettiği gibi zenginliğe kavuşuyor. Ama bu onu mutlu etmiyor. Aşkının peşinde Nino ile gidiyor. Ama yine mutlu olmuyor. Sonra zenginliği de aşkı da tepip yeni bir hayat kuruyor. 

Kurduğu yeni hayatta leş gibi bir fabrikada zor koşullar altında çalışmaya başlıyor. Çocuğunu düzgün yetiştirmeye çalışıyor. 

Enzo ile birlikte yaşasalar da hiç birlikte olmuyorlar. Enzo bu durumu anlayışla karşılıyor. Lila ve çocuğuna çok iyi davranıyor. 

*

Lenu üniversitede akademik yaşama ayak uydurmaya çalışıyor. Nişanlısının soylu çevresinde iyi karşılanıyor. Nişanlısı ve ailesi düzgün insanlara benziyor. Lenu da artık fakirlikten gelme ezikliğini bir parça atmış. 

Kadınlar üzerinde düşünmeye başlıyor Lenu. Mahallesindeki anneleri düşünüyor. “Benden on, en fazla yirmi yaş büyüktüler. Gene de biz kızların pek meraklı olduğumuz, giysilerle, makyajla belirgin kıldığımız o dişi eşkallerini yitirmişlerdi. Kocalarının, babalarının, erkek kardeşlerinin bedenlerince yutulmuşlardı, giderek onlara benzemişlerdi ya da yorgunluktan, yaklaşan yaşlılıktan, hastalıktan bitkin düşmüşlerdi.” Sf.120

Lila ile irtibatını koparmış, eskisi gibi yakın değiller. Ama Lila yine de “Artık Napoli dışında bir hayat kurmuş olmama, başkaları tarafından itibar görmeme karşın üstümdeki ve içimdeki Lila’nın yüküne katlanamaz olmuştum.” diyor. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder