23 Temmuz 2021 Cuma

TERK EDENLER VE KALANLAR

 


TERK EDENLER VE KALANLAR

(Storia di chi fugge e di chi resta)

Elena Ferrante

Türkçesi: Eren Yücesan Cendey

Everest Yayınları

6.Basım - Eylül 2019

456 sayfa


"Napoli Romanları" serisinin üçüncü kitabı. Tüm kitaplar:

1- Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

2- Yeni Soyadının Hikayesi

3- Terk Edenler ve Kalanlar

4- Kayıp Kızın Hikayesiİkinci kitabın sonunda Lenu'nun kitabı çıkmıştı. Çok ses getiren bu kitabın söyleşilerinden birinde Lenu çocukluk aşkı Nino ile karşılaşmıştı. 

Bu kitapta Nino ile muhabbet etmeye başlıyorlar. Artık ikisi de büyümüş tabii. 

Eskilerden bahsederken Nino, Lenu’ya Lila hakkında “Mayası bozuk, cinselliği dahil.” diyor. Eskiden birlikte olduğun biri hakkında edilecek laf mı, densiz. Nino böyle densiz, kaypak, sevimsiz bir adam ama şeytan tüyü var galiba, kadınlar pek çekici buluyor bunu. Lenu da. Halbuki Lenu'nun nişanlısı Pietro gayet düzgün bir adam. Prof oluyor genç yaşında. Lenu’yu seviyor. 

*

Lenu'nun kitabı hakkında iyi kötü yorumlar çıkıyor gazetelerde. Kötü yorumlar kitabın basit ve cinsellik içerikli olduğu yönünde. (Kitapta isimleri değiştirip kurgulaştırarak Nino’nun babasıyla yaşadığı cinsel ilişkiye de yer vermiş.) Lenu bunlara üzülüyor. Yazdığı kitaptan ötürü onun “Özgür kadın” olduğunu düşünen moron erkekler türüyor etrafında. Yayınevinde saygıdeğer bulunan yaşlı bir adam onu asansörde sıkıştırıyor, kalabalık bir ortamda yeni tanıştığı bir ressam gece yanına gelip beraber uyuyalım mı diyor. Cüretlere bak. Ve bu kalabalıkta bebekli bir kadınla tanışıyor. Bebeğin babası kimmiş bilin? Nino. Çocuğunu aradığı sorduğu yok tabii. Hıyar herif. Artık tiksin şu adamdan Lenu, lütfen.

Kitabının içeriği Lenu'nun mahallesinde de hoş karşılanmıyor. Git, kop artık şu toksik mahalleden Lenu. Nişanlısıyla evlenince gidecek zaten de.

*

Lila en son leş bir fabrikada çalışıyordu. Fabrikada tüm kadınlar tacize maruz kalıyor. Bu durum artık normalleşmiş. Lila karşı çıkıyor. Boyun eğmiyor ama çalışmaya da devam ediyor. Ondan beklemezdim. Şiddetle karşı çıkıp işi bırakmasını beklerdim onun ama maddi açıdan kendisini çaresiz hissettiği için kalmaya devam ediyor. 

Ülkede siyasi çekişmeler, işçiler komünistler faşistler arasında kavgalar var. Lila’nın da bu mücadeleye katılmasını istiyorlar ama kadının canı burnunda. Kendi derdinde.

“İnsanlar bakımsızlıktan, yolsuzluktan, haksızlıktan ölüyorlardı ama her seçimde coşkuyla oylarını onlara hayatı dayanılmaz kılan siyasetçilere vermekten vazgeçmiyorlardı.”Sf.30

Lenu tüm bu olanlardan haberdar oluyor. Kayınvalidesinin tanıdıkları aracılığıyla Lila’nın tazminatını alıp işten çıkmasını sağlıyor. Fabrikada olanları gazeteye yazıyor. Lila’nın aynı evde kaldığı Enzo’ya iş buluyor.

Lila ve Enzo eski mahallelerinde uygun kiralı bir eve taşınıyorlar. Kocası Stefano artık umursamıyor Lila'yı. Boşanmıyorlar ama evlilik hayatı da yaşamıyorlar. 

Lenu'nun nikah tarihi yaklaşıyor ama o hâlâ eskide. Bir git artık Lenu. Toksik mahalleden de arkadaşından da kurtul, git, çiçek gibi Pietro ile evlen, onun ailesinin olduğu zümrede takıl.

Gerçi Lila toksik moksik ama bir yandan da Lenu’yu besleyen bir tarafı var. Onun etkisiyle yazdığı kitap çok sattı, çok ilgi gördü, başka dillere de çevrildi. Yine onun etkisiyle gazeteye yazdığı fabrikadaki işçilerin durumu ile ilgili yazısı çok dikkat çekti.

*

Pietro inançsız olduğundan kilisede nikah istemiyor. Lenu da ailesinin karşı çıkmasına rağmen bunu kabul ediyor. Resmî nikah ve sonrasında parti de olmayacak. Ama Pietro’nun annesi kendi seçkin arkadaş ve akrabalarından oluşan bir davet veriyor. Lenu bozuluyor kendi arkadaşlarını davet edemezken böyle bir organizasyon yapılmasına. 

*

Lenu hemen çocuk yapmak istemiyor. Yeni kitabına odaklanmak istiyor. Doğum kontrol haplarından bahsediyor Pietro'ya. Tartışıyorlar. Pietro'ya göre o hapların daha resmî satışı yokmuş, sağlık için zararlı olabilirmiş, çocuk yapmak kitabını yazmasına engel olmazmış... O kadar kültürlü, entelektüel bir adam ol, ettiğin laflara bak. 

Lenu hamile kalıyor. Lila'ya göre hamilelik şöyle bir şey: "Bir başkasının hayatı önce karnına yapışıyor, sonra nihayet dışarı çıktığında seni esir ediyor, bir tasma takıyor ve artık kendinin efendisi olamıyorsun.” Sf.253

Lenu hamileyken kitabı önemli bir ödül alıyor. Bu sevincini Lila ile paylaşıyor. Ama Lila onu kutlamıyor. Kızı oluyor Lenu'nun, kayınvalidesinin adını koyuyor, Adele, kısaca Dede. Bunu da Lila ile paylaşıyor. Lila yine oralı değil. Yahu kop git Lila'dan Lenucuğum. 

*

Lenu çocuğa tek başına bakıyor. Pietro işinde gücünde, çocukla ilgilenmiyor. Lenu perişan. Kayınvalide geliyor, bir yardımcı bulmuş. Pietro diyor ki ben evimde köle istemiyorum. O köle değil, maaş alıyor diyorlar ama dinlemiyor. Lenu “Sence kölelik yapması gereken ben miyim?” diye sorunca Pietro “Sen annelik yapıyorsun, kölelik değil.” diyor. Ulan göt, bu kadın senin çamaşırlarını yıkıyor, ütülüyor, evini temizliyor, yemek yapıyor, çocuğu büyütmeye çalışıyor. Pietro öküzü diyor ki: "Kim mecbur ediyor seni, ben senden hiçbir şey istedim mi?” Sf.266 Ulan!

Cinsel hayatları da iyi gitmiyor. Pietro karısının tatmin olup olmadığını önemsemiyor, işi bitince de direkt çalışma odasına gidip kadını yalnız bırakıyor. Lenu başka erkeklerle flört etmeye başlıyor. Offf Lenu! Hatta bazı flörtleriyle buluşmaya kızıyla gidiyor. Sonra vicdan azabı çekiyor tabii.

Tekrar çocuk istemiyorum diyerek Pietro’yu zar zor prezervatif kullanmaya ikna ediyor. Bu zaten iyi gitmeyen cinsel hayatlarını daha da zorlaştırıyor. Bir gün onunla kendi isteğiyle prezervatifsiz ilişkiye giriyor. Ve bum, ikinci çocuk yolda. Bu defa kendi annesi geliyor. Evde düzen sağlıyor. Bir kızı daha oluyor, adını Elsa koyuyor.

*

Enzo bilgisayar kodlama işi yapıyor ve işinde çok başarılı olmuş, çalıştığı iş yerine Lila’nın da alınmasını sağlamış. Dolgun bir maaş alıyorlarmış, mutluymuş.

*

Lenu ikinci kitabının konusunda da yine Lila’dan ilham alıyor. Yıllar önce mahalledeki Don Achille cinayeti, tefecilik, mafya, mahalle sorunları… Kocasına vermiyor taslağı, vakti yok ve ilgilenmez diye. Kayınvalidesine gönderiyor. Kayınvalidesi bu kez beğenmiyor. Lenu bu kez Lila’ya gönderiyor taslağı. O da beğenmiyor. Böylece kitabı rafa kaldırıyor. 

*

Pietro’nun ablası Mariarosa, eğitimli, kültürlü, enerjik bir kadın. Kadınların eğitimi ile ilgili düşünceleri şöyle: "Her disiplinin ardında bir s.k var ve bu s.k iktidarsız olduğunu hissettiğinde hemen demir sopaya, polise, hapishaneye, orduya, toplama kampına başvuruyor; sen dik durduğunda, her şeyi karmakarışık etmeye devam ettiğinde de katliam başlıyor.” Sf.305

Pietro ablasını havai, boş, tehlikeli buluyor. Onun feminist görüşleriyle ilgili Lenu ile tartıştıkları bir akşam Pietro Lenu’ya tokat atıyor, üstelik kızlarının önünde. Off Pietro, sen de mi?

Lila iş nedeniyle oğlu Rino ile ilgilenemiyor, Lenu'ya gönderiyor. Korktuğum şey oluyor, Rino, Lenu’nun kızı Dede'ye pipisini gösteriyor. Lenu bunun üzerine Rino’yu Lila'ya geri gönderiyor.

Lila, Michele için çalışmaya başlıyor. Onun bilgisayar sisteminde çok iyi maaşla çalışıyor.

Lenu’nun kardeşi Elisa, Marcello ile beraber. Lenu, kardeşinin bu mafya bozuntusuyla olmasında rahatsız ama ondan başka rahatsız olan yok. 

Mahallede herkes herkesle beraber gibi bir görüntü var. 

*

Lenu da sonunda Nino ile birlikte oluyor. Hem de kocası hemen yan odadayken. 

Nino ve Pietro ikisi de akademisyen, tanışıklar. Pietro, Nino’yu eve davet ediyor. Pietro uyurken Nino ile Lenu…

Off Lenu!

Nino Lenu'yu aramayı sürdürüyor, onu sevdiğini söylüyor. Ama bence ikisi için de yasak aşk olmasından kaynaklı. Nino’nun huyu bu. Yasak olunca hoşuna gidiyor. 

Lenu, Pietro’ya ve kızlarına her şeyi açıklıyor. Nino da evli ve çocuklu bu arada. 

İkisi birlikte kaçıyorlar. 

Hiç beğenmedim bu kararı, hiç. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder