27 Nisan 2014 Pazar

KABİL

KABİL

Yazarı: Jose Saramago

Çeviren: Işık Ergüden

Yayınevi: Kırmızı Kedi  Yayınevi

Basım Yılı: 1. Basım – Eylül 2011

7. Basım – Ekim 2012

Sayfa Sayısı: 146Bu kitap nasıl yasaklanmamış, hayret.

Böyle de eşeğin kulağına su kaçırmış mı oluyorum acaba? Ama gerçekten bizim ülke şartlarında bir aklı evvelin çıkıp bunun yasaklanmasını istemesi beklenirdi.

Kitap, arka kapaktaki bilgiye göre de yayınlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açmış. Normal. Kutsal hikayelerle ilgili çok sarsıcı bir anlatımı var çünkü.


Kabil, biliyorsunuz Adem ile Havva’nın çocuğu.

 Romana göre;

 Kabil, tarımla.

Kardeşi Habil, hayvancılıkla ilgilineiyor.


Ürünlerinden Tanrıya kurban veriyorlar.

Habil'in yaktığı kurbanın dumanını göklere kadar çıkıyor.

Kabilinkinin dumanı ise yükselmiyor.Bunun üzerine Habil, Kabil ile dalga geçiyor, üstünlük taslıyor. Buna öfkelenen Kabil, Habil’i öldürüyor.

Tanrı da Kabil’i cezalandırmak için onu sürgüne gönderiyor. Hayatı boyunca bir gezgin olacak.Burada Kabil ile Tanrı arasındaki diyaloglar enteresan. Kabil, Tanrı’ya “Beni cezalandıramazsın. Sen de bu suça ortaksın. Onu bana sen öldürttün” diyor.

 Tanrı da “Haa evet haklısın aslında, biraz öyle oldu değil mi?” diyor.


Roman  boyunca böyle altedilebilen, çok da akıllı olmayan bir Tanrı profili var.Kabil, yolculuğu esnasında sadace mekan değil, zamanlar arasında da seyahat ediyor. İbrahim peygamberin oğlunu kurban edeceği o sahneye tanık oluyor, müdahale ediyor hatta.

 Nuh’un gemisine giriyor. Burada insanlığın devamı adına Nuh’u ve oğullarını kandırıp gemideki tüm kadınlarla ilişkiye giriyor, sonra da hepsini öldürüyor. En son Nuh kalıyor. Nuh, Tanrıya ne cevap vereceğini kara karar düşünürken, Kabil’in gazıyla denize atlayıp intihar ediyor.

 Gemi karaya vurunca içinden sadece hayvanlar çıkıyor. Tanrı, Nuh ve ailesinin de çıkmasını bekliyor, içerde olanlardan habersiz çünkü. Sadece Kabil çıkıyor ve böyle bir insanlığın devamına müsaade etmediğini söylüyor Tanrı’ya. Münakaşa ediyorlar.

Tanrı Kabil’e:

-Sen Kabilsin. Kötüsün, alçak, kardeş katilisin, diyor.


Kabil de Tanrı’ya:

-Senin kadar kötü ve alçak değilim, diyor.Yazara göre Tanrı ile Kabil hala tartışıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder