12 Kasım 2021 Cuma

HER ŞEY DEĞİŞİR RİTÜELLER KİTABI

 


HER ŞEY DEĞİŞİR

RİTÜELLER KİTABI 

Anette Inselberg

2019

Destek Yayınları

18.Baskı - Haziran 2019

261 sayfa


Mumlar, tütsüler, deniz kabukları, kurdeleler, sirkeler, kibritler, pirinçler, tarçınlar, kuş tüyleri…vb kullanarak birtakım şekiller oluşturup yeniaylarda, dolunaylarda, aysız alelade zamanlarda dilek dilemeceleri anlatıyor kitap.

İnanırsan gerçek olur minvalli bir kitap yani. Bu inancı bir de görsel tasarımlarla destekliyor. İnananlar için ne ala! İnanmayanlara ise komik gelecektir. Zira biraz büyücülüğü andırıyor.

*

Kitap yazarın bu işlere nasıl başladığını anlatarak başlıyor.

Yazar finans sektöründe çalışıyormuş. İyi para kazanıyormuş ama işini sevmiyormuş, çok stresliymiş, hasta oluyormuş bu stres yüzünden.

Sonra bırakmış işini. Reiki, yoga, meditasyon, nefes çalışmaları derken sevdiği işin bu konularda seminer vermek olduğunu keşfetmiş. Hali hazırda sevilen bir bloğu da varmış. https://anetteinselberg.com/ Bloğun takipçileri yazarı yalnız bırakmamış.

*

Çeşitli isteklere cevap veren ritüeller yer alıyor kitapta:

Kararsız kaldığımızda cevap bulma ritüeli, 

Hayatımızdaki düğümlenmiş sorunları çözme ritüeli,

Stresi dönüştürme ritüeli,

 Evrenle bir olma ritüeli,

 İçinizdeki çocukla bağ kurma ritüeli

YouTube kanalı varmış, oradan bakarsınız merak ediyorsanız. https://www.youtube.com/channel/UCfnNAX0W-uJRWHQTS1sEyjg/featured


Örneğin bir tanesi ;

Evi negatif enerjilerden arındırmak için cam bardak içine su, bir çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı tuz koyup yatağın altına koyuyorsun. Bardağa “Üzerimdeki tüm ağırlıkların, negatifliklerin, kem gözlerin bu bardakta toplanmasına niyet ediyorum” diyorsun. Ertesi sabah lavaboya “Artık tüm yollarımın açılmasını seçiyorum” diyerek döküyorsun. Böyle böyle 21 gün yapıyorsun bunu. (Sf.65)

Ya da başka bir örnek olarak;

Akşam eve birine öfkeli mi geldin? “Bugün beni üzen kişiye bana öğrettikleri için teşekkür ediyor, şifalanmasını diliyor, aramızdaki negatif bağı kesiyor, sevgiyle uğurluyorum.” diyorsun.

*

Kendini bir balonun içinde hayal etmeni öğütlüyor kitap bazı durumlarda. Örneğin evden çıkmadan önce mavi bir balonun içindesin, “Bugün mutlu olmayı seçiyorum.” diyorsun.

Bu balon kısmı bana Metin Hara’nın “Yol” kitabını anımsattı. O da kendimizi “Ki Topu” dediği renkli balonların içinde hayal etmemizi öğütlüyordu. Ki topu gönderiyormuşsun olmasını istediğin gerçekliğe doğru.

*

Küçükken evde bir dua kitabı vardı. Borçtan kurtulma duası, bereket duası, sınav duası… Bu duaları belli sayıda söylemen gerekiyordu. Bu kitap da benzer mantıkta geldi bana. Hatta dua kitabından bir parça daha iyi, çünkü en azından bildiğin ve anladığın dilde söylüyorsun.

Ben değerliyim, başarılıyım, hayatımda her şeyi dengeli olarak alıyorum, dünya beni besliyor, ben dünyayı besliyorum… Bunun gibi laflar söylemen gerekiyor kitaptaki ritüellere göre. Zamanında özellikle çocukken bunları çok duymayınca, bunlara ikna olmayınca insan büyüyünce sıkıntı çekiyor. Madem kimse söylemiyor, mecbur sen kendi kendine söyleyeceksin. Başta inanmayacaksın tabii, yalan gibi, kendini kandırmak gibi gelecek. Kandır. Kendini böyle şeyler için kandırmakta sıkıntı yok bence. Bunu “Beyin: SeninHikayen” kitabından da biliyorum. Aslında zaten başkaları seni beceriksiz, çirkin, başarısız olduğuna kandırmış. Sen de benimsemişsin. Şimdi kendi kendini kendi iyiliğin için kandır, fena mı?

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder