21 Mart 2014 Cuma

OTUZUNDA KADIN

OTUZUNDA KADIN

Yazarı: Balzac

Türkçesi: Nurettin Bahar

Yayınevi: Kum Saati Yayınları

Basım Yılı: 2004

Sayfa Sayısı: 239


Balzac'ın kadınlarla, özelikle kitaba adını veren 30 yaş kadınlarıyla ilgili muazzam tespitleriyle dolu ve sürükleyici romanı.

Hikayemizdeki kadın Julie.

İyi, hoş, güzel bir genç kız.

Hayatta bir tane babacığı var.

Julie, bir adama aşık oluveriyor. Ya da aşık olduğunu zannediyor. Evlenmek istiyor. Babası "Yapma, etme" diyor, "Daha gençsin, pişman olursun."Julie dinlemiyor, evleniyor.

Nitekim babası haklı çıkıyor. Julie aslında kocasını sevmediğini anlıyor. Kendisini hayatın akışına bırakmış, cansız, heyecansız, mutsuz yaşıyor.

Kocası savaş nedeniyle göreve gitmek zorunda kalınca Julie'yi yaşlı teyzesine bırakıyor. Teyze gençliğinde yere bakan yürek yakanlardan. Julie'yi hemen çözüyor. Ona evliliğini renklendirecek tavsiyelerde bulunacağını söylüyor.

Böylece çok sürprizlerle dolu, acayip olaylar olacak derken teyze ölüveriyor.


Julie yine mutsuz, cansız.

Bir kızları oluyor. Helene.

Evlilikte ve hayatta bir mutluluk yok ama hala.


Sonra bir sevgilisi oluyor. Arthur.

Tabi yasak bir aşk bu. Arthur, çok temiz, namuslu, dürüst bir adam. Julie'den vazgeçemiyor. Ama yanlışın da farkında. 

İntihar ediyor.


Ardından Charles giriyor Julie'nin hayatına. Hatta ondan çocuğu oluyor. En sevdiği çocuğu da bu oluyor. Tabi kimsenin haberi yok çocuğun gerçek babasından.
Gel gör ki, Julie'nin ilk çocuğu Helene, bir itişme sırasında yanlışlıkla bu en sevilen çocuğu dereye düşürüyor ve çocuk hayatını kaybediyor.

Julie artık yaşlanıyor. Sadece Helene kalıyor hayatında. En dışladığı, en sevgisini göstermediği çocuğu.

Helene bir adama aşık oluyor. Yalnız bu ilişkiyi sürdürürse resmen annesinin kaderini yaşayacak. Julie bunu anlayıp engel olmaya çalışıyor ama Helene oralı değil. Zaten annesine pek saygılı olduğu söylenemez.

Julie, Helene'i son kez uyarıyor ve ardından hayata gözlerini yumuyor.
Ben böyle bir çırpıda anlattım ya, kitapta da böyle hızlı.

Şok edici, hazırlıksız yakalayan bir hız hem de.

Mesela ilkin yaşlı teyze ile tanışma var ya. Teyzenin çılgınlığını ballandıra ballandıra anlatıyor. Ne olaylar olacak şimdi diye heyecanlanırken, birkaç sayfa sonra teyzenin öldüğünü öğreniyoruz.

Sonra daha teyzenin öldüğünün şoku geçmemişken, çocukları oluvermiş.

Arthur gelince romanın gidişatı bir an Madam Bovary'e dönüşecek diye bir heyecanlar, bir aksiyonlar olacağı beklentisine girmişken, intihar haberi geliyor Arthur'un.

Dur bir soluklanalım.Bu beklentiler ve hayal kırıklıklarının hızlı kurgusunun içinde Balzac bol bol 30'lu yaşlarındaki kadınlara özgüler düzmüş. Bu yaşlarda kadınların daha akıllı, daha olgun olduğu, kendini de erkekleri de tanıdığı, sevginin aşkın ne olduğunu bildiği, gerektiğinde fedakarlık edebilecekleri..gibi gibi. 8 yorum:

 1. şuanda bu kitaba yeni başladım henüz 25. sayfasındayım şimdilik güzel bir kitaba benziyor mekanları okurken biraz sıkılıyorum ama olsun bitiricem

  YanıtlaSil
 2. Çok merak ettim okumak istiyorum ama ya yarıda bırakmaktadır korkuyorum. Sefiller kitabından sonra acaba zevk alabileceğiniz. ..

  YanıtlaSil
 3. Çok merak ettim okumak istiyorum ama ya yarıda bırakmaktadır korkuyorum. Sefiller kitabından sonra acaba zevk alabileceğiniz. ..

  YanıtlaSil
 4. Çok merak ettim okumak istiyorum ama ya yarıda bırakmaktadır korkuyorum. Sefiller kitabından sonra acaba zevk alabileceğiniz. ..

  YanıtlaSil
 5. gercekten super okunmasi gereken bir kitap

  YanıtlaSil
 6. gercekten super okunmasi gereken bir kitap

  YanıtlaSil
 7. bu kitapta gecen isimlerin hepsi ve yasanmislik benzeri deniz fenerj koyunda adli romandada geciyor..sürükleyici

  YanıtlaSil
 8. ‘’Julie, başkalarına karşı yumuşak ama kendine karşı demirden olan bu ruha, sözünü hiç geçiremiyordu.’’

  Otuzunda Kadın Kitap Yorumu: https://www.ebrubektasoglu.com/yazi/kitap-yorumu-honore-de-balzac-otuzunda-kadin/

  YanıtlaSil