16 Temmuz 2011 Cumartesi

OSMANCIK


OSMANCIK

Yazarı: Tarık Buğra


Yayınevi: Ötüken Neşriyat


Basım Yılı: 1. Basım 1982 - 24. Basım 2008


Sayfa Sayısı: 350Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in tarih kitaplarında bulunamayacak insan yönünü anlatan roman.

Ertuğrul Bey'in oğlu olan Osman, gençlik yıllarında başında kavak yelleri esen, gücü kuvveti yerinde fakat aklı bir karış havada, Osmancık adıyla anılan biridir.

Şeyh Edebalı ile tanışıp ondan öğütler aldıkça hayata bakışı ve karakteri değişir. Asıl yiğidin, öfkesini yenebilen kişi olduğunu öğrenmeye başlar.


Bir de şeyhin kızı Malhun Hatun vardır tabi. Zümrüdü ankam diyerek sevdiği kadın. Onunla evlenebilmek için de yapması gerekenler vardır.

Zamanla Osmancık, Osman Bey olur. Gazalar, zaferler, şehit dostlar görür.


Osman Bey'in Osmancık'tan, Osman Gazi Han'a dönüşü ve bu süreçte Osmanlı İmparatorluğu'nun meyvelerinin nasıl atıldığını okuruz roman boyu.

Şeyh Edebalı'nın öğütleri de kitapta altı çizilmeden geçilemeyecek noktalardan:

''Dünya'yı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüzdür.Hırsımız, sabırsızlığımız, bencilliğimizdir. Önce bunların yüzünden küçülüyor, sonra da Dünya'yı çok büyük görüyoruz.


Bak, gökyüzüne bak.


Çok büyük dediğin Dünya, şu gördüklerinin en küçüğünün yanında tırnak ucu kadar bile kalmazmış.


Doğru, Dünya büyüktür. Çok çok büyüktür. Fakat bir ömür için, br tek insan içindir bu büyüklük. Bir soy için değil; bir soyun benimseyeceği, bir soya benimsetilecek bir amaç, bir inanç, bir ülkü için değil.''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder