3 Nisan 2011 Pazar

EMRE


EMRE

Yazarı: Halit Ertuğrul


Yayınevi: Nesil Yayıncılık


Basım: 42.BaskıSayfa Sayısı: 158


Tipik bir Halit Ertuğrul kitabı.
Serdar Ortaç'ın her şarkısı nasıl birbirinin çok benzeriyse, bu yazarın kitapları da birbirine çok benziyor.
Kitaplarındaki konular kabaca hep aynı. Dini bir arayışı ve beklentisi olmayan biri ve bu kişiye dinini öğretip hak yola sokacak başka biri. Bu şahısların karşılaşmasıyla neticelenen kutlu öyküler.

Aslında yazarı kutlamak isterim. Bu denli istikrarlı olmak bir başarıdır bir yerde. Üretkenliği de ayrıca takdir edilesi. Hoş, yazdığı kitaplar kendisine gelen mektupları öyküleştirmesinden doğuyor ama gene de yazar yaratıcılığı kattığı muhakkak.

Kitaba gelirsek; Emre, kan davası nedeniyle ailesinin tüm fertlerini bir bir kaybeden bir gençtir. Ailesinin intikamını almak için yanıp tutuşmaktadır. Bu nedenle girdiği kötü yollar nedeniyle bir gün hapse düşer. Bulunduğu koğuşa, tek suçu bir evde dini sohbetler yapmak olan iki genç getirilir. Ve koğuştakiler, bu gençlerin dini bilgilerinden feyz alarak hak yolu bulur.


Kitabın önsözünde yazar bu kitabın nefes kestiği, sadece bir kişiyi değil, bir toplumu ve dönemi anlattığı, çok önemli çözümler içerdiği, her kesimin hayatını içine alan bir özellik taşıdığı, adeta bir destan niteliğinde olduğu ve kitap bittiğinde içinize yeni bir umudun doğacağı gibi büyük iddialarda bulunmuş.

Ben kitabı okuyup bitirdim. Bu kitabı okudum, hayatım değişmedi ama kitabın sonunda ''Okuyanların Görüşleri'' diye bir bölüm var. Orada bu kitabı okuyup kendini keşfedenler, kitap okumayı hiç sevmezken bu kitabı bir solukta okuyanlar, tavsiye ede ede bitiremeyenler, yazarın eline, diline, yüreğine sağlık dileyenler var bir sürü.


İbretlik bir paylaşım.

2 yorum:

  1. ben okudum kitap çok güzel gercekten kesinlikle tavsiye ederim.

    YanıtlaSil
  2. yasanmış bi hikaye olması daha çok etkiliyor insanı

    YanıtlaSil