30 Nisan 2024 Salı

ADANA'DA PİÇ OLMAK

 


ADANA’DA PİÇ OLMAK

Sevgi Sabancı

2023

Köknar Kitap

4.Baskı 

214 sayfa

Sabancı ailesinin bilinmeyen bir yüzünü anlatıyor kitap. En azından ben bilmiyordum.

Sakıp Sabancı’nın ağabeyi İhsan Sabancı’nın evlilik dışı çocuğu Sevgi Sabancı yazmış kitabı. Samimi geldi bana. 

* 

Aileyi Hacı Ömer Sabancı’dan başlayarak anlatmış.

Hacımer derlermiş.

Babasının adı Hacı, annesinin adı Pembe.

Hacı ve Pembe’nin iki çocuğu var: Hacımer (Hacı Ömer) ve Hacı Mehmet.
Baba Hacı, askerlik için Musul’a gidiyor, ölüyor.

Anne Pembe, kocası ölünce kayınbiraderi, yani kocasının kardeşi ile evleniyor. Adı Ahmet. 

*

Akçakaya Köyünde yaşıyorlar.
Ahmet Çukırova’da çeşitli işlere giriyor çıkıyor, bir fabrika sahibinin güvenini kazanıyor, onun adamı oluyor. Hacımer’i yanına çağırıyor Ahmet. Sene 1920’ler. Pamuk işini iyice öğreniyor Hacımer ve elçibaşı oluyor yani işçi bulup getiriyor fabrikalara. Bir kısım parayı işçiye birkısım parayı kendine alıyor ve artık ağa diye hitap ediliyor kendisine. Pamuk taşımacılığı ve borsası işlerine giriyor. Daha sonra kardeşi Mehmet’i, annesi Pembe’yi ve anneannesi Hacı Kadın’ı da yanlarına alıyor. Ev, bağ, bahçe satın alıyor.

Cumhuriyetin ilanı ve azınlıkların gidişi döneminde gayrimüslimlere ait fabrikalar dağıtılıyor. Ahmet’in ilk çalıştığı Simyonoğlu Fabrikası, Milli Mensucat Fabrikası oluyor. Hacımer de bu fabrikanın en önemli pamuk tedarikçilerinden biri.

Pembe ile Ahmet’in bir kızı oluyor, adı İkbal.

*

Pembe Hanım, oğlu Hacımer’i evlendiriyor. Gelinin adı Sadıka. Sadıka’nın babası buğday işinden zengin Seyit Ağa. Bu evlilikten 1931’de İhsan, 1933’de Sakıp, 1934’de Hacı, 1935’de Şevket, 1936’da Erol, 1937’de Özdemir doğuyor.

Hacımer’in kardeşi Mehmet’i de Sadıka’nın kardeşi Saliha ile evlendiriyorlar. Bu evlilikten Gülten adlı kızları oluyor.

*

Soyadı kanunu çıkıyor. Hacımer’in dedeleri başkalarının tarlasında ücret karşılığı karabasanla çift sürermiş. Zabancılar derlermiş. Bu sıfat unutulmasın diye Sabancı soyadını alıyor ve Hacı Ömer Sabancı diye nüfusa kaydını yaptırıyor.

Sadıka Hanım’ın kız kardeşi, yani Hacı Mehmet’in karısı ölüyor. Geride küçük kızı Gülten. Hacı Mehmet iki sene sonra yeniden evleniyor, bu evlilikten de bir kızı oluyor, adı Aysel.

Sonra Pembe Hatun da ölüyor.

*

Hacımer, Ahmet Sapmaz ile ortak olarak iplik fabrikası satın alıyor. Sonra Türk Nebati Yağlar Fabrikasını kuruyor. Bir yağ fabrikası alıyor, Toroslar Yağ Fabrikası. Bir de Akbank’ı kuruyor.

*


İhsan ve Sakıp okulu bırakıp babaları Hacımer’in yanında çalışmaya başlıyorlar küçük yaşta.

Para çok ama İhsan sofradan aç kalkmaktan yakınıyor. Çünkü cimri bir babaları var.

Sakıp’ı şımarık bir çocuk olarak görüyoruz kitapta. Sakıp yaramazlık yaptığında suçu İhsan’a atıyor. İhsan dayak yiyen, azar işiten, en büyük çocuk, sorumluluk yüklenen.

Hacımer’in altı çocuğu, Hacı Mehmet’in Saliha’dan olan kızı Gülten ve diğer beş çocuğu, kız kardeşleri İkbal. Hepsi bir evde yaşıyor.

İhsan çok para harcıyor, hovarda, futbol düşkünü. Evlendiriyorlar. Öğretmen kızı Yüksel ile. Yeni gelin evde her işe koşuyor. İhsan ve Yüksel’in üç çocukları oluyor: Güler, Yakup, Nur.

Hacımer yanında çalışan eğitimli insanlardan etkilenip eğitime önem vermeye başlıyor. İhsan, Sakıp ve Hacı’nın eğitimi için geç. Ama diğer üç oğlunu Tarsus Amerikan Koleji’nde okutuyor, İngiltere’de eğitimlerini gördürüyor. Şevket tekstil mühendisi, Erol ekonomist, Özdemir kimya mühendisi oluyor.

SA harflerini alameti farikası olarak kullanmaya başlıyorlar.

*
Sakıp, anne babasının uygun gördüğü Türkan’la evlendiriliyor. Yıl 1956.

1961’de üçüncü kardeş Hacı; amcası Hacı Mehmet’in kızı Özcan’la evlendiriliyor.

Ayrı evlere çıkıyorlar onlar.

*

İhsan bir gün kenar mahalleden geçerken çok güzel bir kız görüyor sebze tezgahında. Araştırıyor, kızın adı Nevin. Sefalet içinde yaşıyor.

1961’de 16 yaşındaki Nevin ile 30 yaşında, 1.85 boy, 130 kilo, evli üç çocuklu İhsan nişanlanıyor. Yaş tashihi davası açılıp 18 yaşında yapılıyor Nevin. Dini nikah kıyıyorlar. Kız bilmiyor başta evli olduğunu, İhsan sonradan söylüyor. Devam ediyorlar ilişkilerine.

Sabancılar elbette bu ilişkiye onay vermiyor. Çeşitli şikayetlerde bulunuyorlar.

İhsan ve Nevin zinadan 33 gün hapis yatıyor.

Nevin ve İhsan’ın üç çocuğu oluyor: Sevgi, Murat, Sevilay.

Nevin’i öldürme girişimleri oluyor. Eve bıçak atılması, iş arkadaşı diye eve gelen adamın öldürmekten son anda vazgeçmesi, yaylada traktörle ezmeye çalışma… gibi öümlerden dönüyor Nevin.

*

Hacı Ömer yaşlanıyor. 40 odalı Atlı Köşk’ün bir odasında sobayla ısınmaya çalışıyor. Çocukları onunla pek ilgilenmiyor, Hilton Otele koyuyorlar adamı. Otel odasında vefat ediyor. Şirketlerin başına Sakıp Sabancı geçiyor.

İhsan’a mirastan pay vermiyorlar. Sus payı olarak Adana’da Ziyapaşa bulvarında 350 metrekare ev, araba veriyorlar, zengin bir hayat sürüyor İhsan ve Nevin. Ama Yüksel’den boşanmıyor İhsan. Nevin diretiyor, her gün kavga. Boşanmazsan orospuluk ederim diyor Nevin ve bir akşam eve bir erkek alıyor. Yatakta görüyor onları Sevgi. Sonra İhsan geliyor, görüyor, tabancayla vuracakken vazgeçiyor, gidiyor. Nevin intihara kalkışıyor. Kurtuluyor , dönüyor. İhsan evi terk ediyor. Alkolizme batıyor, çocuklarını görmüyor. Nevin, İhsan’ı aldattığı Şahin adlı evli ve üç çocuklu kamyoncu adama varını yoğunu veriyor, adam sonra ortadan kayboluyor. Nevin başka adamlarla eve geliyor, sarhoş, gece alemlerinde. Çocuklarını umursamıyor. Baba İhsan otel odasında kalp krizinden vefat ediyor.

Sevgi İngiltere’de okuyor. Hacı Amca görünürde yardım ediyor ama geri planda çocukların hisselerini alıyor. Sevgi 1985’de Adana’ya dönüyor. Sabancı fabrikalarından birinde çalışıyor. Güler Sabancı bir fuarda onu görünce ortalığı ayağa kaldırıyor.

Murat alkolik oluyor. Sevilay evden kaçıp evleniyor. Sevgi’nin ısrarıyla boşanıyor. Yuvamı yıktın diye Sevgi’ye bıçak çekiyor.

Sadıka Hanım ölüyor. İhsan’ın bu üç çocuğunu mirastan mahrum bırakıyor. Sevgi itiraz ediyor. Mahkemeye yansıyınca Sabancı ailesi panikliyor ama Sevgi Sabancı’da davayı sürdürecek maddi olanak olmadığından anlaşma teklifini kabul ediyor. 300bin dolar ve Sabancı Holding’ten hisse veriliyor. Davalar hala devam ediyor diyor ama kitapta.

Sevgi, Sabancı grupta çalışan Vehbi ile tanışıp evlenecekken Vehbi’nin intihar haberi geliyor.

Sonra annesi Türk, babası İranlı Londra Barosuna kayıtlı avukat Celil Mashari ile tanışıp evleniyor. Londra’ya yerleşiyorlar, kardeşleri de Londra’da yaşıyor. Çocukları oluyor Sevgi ile Celil’in, İhsan ve Maria Serra. Kocası Celil bir zaman sonra kumarbaz oluyor. Boşanıyorlar.

Sabancı Holding’ten almaları gereken kar payları Sevgilere verilmiyor ya da eksik veriliyor. Özdemir Sabancı suikast sonucu öldürülüyor. Hacı Sabancı kanserden ölüyor.

Celil’den boşanan Sevgi, İstanbul Suadiye’ye annesiyle yaşıyor.

İkinci bir evlilik yapıyor. Ondan da boşanıyor.

Son durumda Sabancı Holding’in başında Güler Sabancı var ve uzlaşmaya hiç yanaşmıyor. Davaları sürüyormuş.

*

Kitapta bazı başka olaylar da anlatılıyor. Reha Turan olayı. Nur Sabancı’nın eski kocası. Geçinemeyip boşanıyorlar. Adam zaman zaman Güler Sabancı’dan tehditle para alıyor. Sonra adamın Boğaziçi Köprüsünden intihar ettiği haberi geliyor.

Şöyle bir şecere çıkardım.
Sakıp Sabancı eşi Türkan
Hacı Sabancı eşi Özcan
Hacı’nın çocukları: Ömer ve Demet
Özdemir Sabancı eşi Sevda. Kızları Serra
Sadıka Sabancı çocukları: İhsan, Sakıp, Havı, Şevket, Erol, Özdemir
İhsan’ın çocukları: Güler, Nur, Yakıp, Sevgi, Murat, Sevilay
Şevket’in çocukları: Sadıka, Emine, Ali

Burada Şevket Sabancı’nın kızı Sadıka, ilk evliliğinin (Aziz Köseoğlu ile) ardından bir  kadın berberi olan Uğur Heperol ile evlenmiş. Sadıka hakkında deli raporuyla mirastan çıkarma çabası olmuş. Şimdi Adıyaman’da bir tarikat evinde tövbe ederek yaşıyormuş.

*

Tam dizisi yapılmalık hikaye. "Gerçek Hayattan Uyarlanmıştır" diye.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder