17 Mart 2013 Pazar

OKYANUS ÖTESİNDEKİ VAİZ

OKYANUS ÖTESİNDEKİ VAİZ

Yazarı: Saygı Öztürk

Yayınevi: Doğan Kitap

Basım Yılı: 1. Baskı - Ekim 2010
           6.Baskı - Kasım 2010

Sayfa Sayısı: 244Kitabın kimden bahsettiği açık: Fethullah Gülen

Alt başlığı da zaten " Resmi belgeler ve 'çok gizli' damgalı raporların ışığında, MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen gerçeği"

Fethullah Gülen cemaatinin Emniyet, Mit, yargı ve ordu içinde nasıl teşkilatlandığını, haklarında soruşturma başlatmak isteyenlerin başlarına neler geldiğini anlatıyor.

Bu anlamda zaten artık bilinen şeyler. Sadece bu bilinenlerin aslında bundan yıllar önce de bilindiğini ama neden ve nasıl müdahele edilemediğini göstermesi bakımından önemli.

Gerçekten de bu cemaate müdahale etmek kolay değil. Hukuki zemin anlamında da kolay değil. Mevcut "terör" kavramına girmeyen bir şekillenme söz konusu. İdeolojik bir oluşum ama baktığınızda illegal de değil. 

Ancak işin derinliğine girince illegal olanlar gün yüzüne çıkıyor. Özellikle de son yıllarda.

Bu cemaatin bilinen en büyük suçu/yanlışı/ayıbı/günahı...adını siz koyun, muazzam bir adam kayırmacılık.

Artık kimse sınavların güvenilirliğine inanmıyorsa, kimse torpili olmadan bir yerlere gelebileceğini düşünmüyorsa bunun vebali bu cemaattedir.

Nitekim kitap da Polis Akademisi mezunlarının kura çekimlerindeki hile ile başlıyor. Bu hile ile komiser muavinlerinin görev yerleri belirleniyor. Bu durum tespit edilip kayıtlara da geçiyor. Ama sonra tabi ki örtbas ediliyor.

İşte bu cemaat, üstelik dini motifli olmasına rağmen, göz göre göre kul hakkına girerek mensuplarının şüphesini çekmeliyken, hala gözükara bir şekilde savunuluyor. "Biat kültürü" bunu gerektiyor çünkü. 

Dini terminolojiyi bir yana bırakırsak çeşitli mesleklere giriş için gerekli olan "liyakat", devlet yönetiminde lüzumlu olan "şeffaflık" gibi husular da paramparça ediliyor. 

İnsanların körü körüne bağlılıklarından, fanatik yaklaşımlarından kurtulup; bu gerçekleri görebilecekleri, sağlıklı düşünebilecekleri günler görmek dileğiyle...

2 yorum:

  1. aslnda kitabın ismi dikkatimi çekti ve fakat bir türlü elim gitmedi ama şimdi aldım notumu :)

    YanıtlaSil
  2. Öyle çok aman aman önereceğim bir kitap değil ama en azından bazı konulara kayıtsız kalmamak adına okunabilir.

    YanıtlaSil