10 Mart 2012 Cumartesi

VAİZİ VURUNVAİZİ VURUN

NEFRETİN ORDUSU & KÖTÜLÜK ŞİRKETİ

Yazarı: Ferhat Barış

Yayınevi: Karakutu Yayınları

Basım Yılı: 1. Baskı - Kasım 2011

Sayfa Sayısı: 240


Yakın bir geçmişte AKP ve başbakan aleyhine çıkan ktapların yanlılığı ve yanlışlığını ifade etmek üzere kaleme alınmış bu kitap.

Ergün Poyraz'ın '' Musa'nın Çocukları '' tarzında kitapları vardı hatırlayacaksınız. Sürekli bu minvalde yeni bir kitabı çıkıyordu. İşe Ergün Poyraz'ı sorgulamakla başlıyor kitap. Seçilmiş bir kişi olduğu, bu kitaplarının bir plan çerçevesinde çıktığını anlatıyor.

Kitap önsözünde bir ''onlar''dan bahsediyor. Kimmiş onlar:

''...Herşeyi ellerinde tutmanın, her dokuya nüfuz etmenin verdiği rahatlıkla o kadar serbest hareket ediyorlardı ki, kimileri artık en gizlenmesi gereken şeyleri bile saklamaya ihtiyaç duymuyordu.

Açık açık söyleyenleri bile çıkıyordu.'Biz buraların sahibiyiz, siz de kim oluyorsunuz?'

Potansiyel tehlike olarak gördükleri her şeyi yakıp yıkıyor, her hareketi engelliyor, neredeyse istemedikleri tek nefese bile izin vermiyorlardı...'' diyor.

Her yeri ele geçiren bir ''onlar'' hep oldu zaten bu memlekette. Önceden başkasıydı, şimdi başka bir ''onlar''.

Şimdi de AKP geçirmedi mi her yeri eline. Önceden ''CHP'nin arka bahçesi'' dediği yargıyı şimdi kendisi ele geçirmedi mi mesela ? Önceden kınadığı her şeyi şimdi kendisi yapmıyor mu? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geçenlerde güzel bir laf etti. 28 Şubat ile ilgiliydi söylediği ama hayatın her alanına da uyar. ''Rövanşizme dönüştürmeyin'' dedi. Partiler, hükümetler bu tür bir intikam alma yarışına girmeseler, ele geçirme yerine el ele vermeyi tercih etseler, bütün dünya buna inansa, hayat bayram olsa.

Kitaptan fazla uzaklaşmadan konuyu bağlayayım. Savunma niteliğinde bir kitap bu. Saldırı niteliğinde yazılmış kitaplara cevap mahiyetinde, AKP ve Fethullah Gülen'i aklamaya çalışan, bazı gazeteciler (Ertuğrul Özkök, Soner Yalçın, Fatih Altaylı, Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun...vb) ve kitaplar ( Haliç'te Yaşayan Simonlar gibi) hakkında yorum ve eleştiriler içeren , ''bir de buradan bakın'' diyen bir kitap.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder